• „Jeśli udało mi się

      opromienić uśmiechem

       jedno jedyne smutne

      dzieciństwo -  jestem zadowolona.”

       

      To słowa szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, która została patronką Szkoły Podstawowej nr 7 przy pl. Majdanek 13 w Stargardzie.

      Szkoła Podstawowa nr 7 powstała na wniosek Prezydenta Miasta Stargardu Szczecińskiego w dniu 1 sierpnia 1980r. Od początku mieści się w budynku szkolnym przy Placu Majdanek 13. Funkcję dyrektora szkoły objęła mgr Wiesława Juchniewicz.

      1 września 1980 roku w Dniu Święta Szkoły został zainaugurowany rok szkolny. Uroczystego otwarcia szkoły i przecięcia symbolicznej wstęgi dokonali pani dyrektor i pan inspektor wydziału oświaty mgr Henryk Dróżdż.

                   

      Siedzibą szkoły stał się budynek ZSZ nr 2 przy pl. Majdanek 13, w którym wydzielono 7 sal lekcyjnych na potrzeby dydaktyczne. W pierwszym roku funkcjonowania placówki (1980 / 1981) istniało 8 klas pierwszych, 3 klasy drugie i 2 klasy trzecie - razem 407 uczniów. Uczniowie ci mieli kończyć obowiązek szkolny w innych placówkach na terenie miasta, ponieważ warunki lokalowe szkoły, mimo wykorzystywania dodatkowo budynku internatu oraz mieszkań na Osiedlu Letnim, uniemożliwiały utrzymanie ciągu edukacyjnego aż do klasy ósmej. W dwa lata po stworzeniu placówki, klasy I - IV wyznaczono na szkołę ćwiczeń dla słuchaczy Studium Nauczania Początkowego, funkcjonującego przy ZSZ nr 2. Zdobywali tu swoje umiejętności dydaktyczne i metodyczne przyszli nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej. Stan ten utrzymał się do roku 1992, kiedy to rozwiązano Studium Nauczycielskie. Z każdym rokiem szkolnym liczba uczniów, pobierających naukę w macierzystej szkole wzrastała. Z tego właśnie powodu, nadal 820 uczniów należących do naszego rejonu uczyło się w innych szkołach. 2 czerwca 1992 r. Kurator Oświaty i Wychowania podjął decyzję o wyodrębnieniu nas ze struktury ZSZ nr 2 jako szkoły podstawowej z pełnym ośmiopoziomowym ciągiem edukacyjnym. Naszą siedzibą pozostawały dotychczasowe pomieszczenia w budynku przy pl. Majda-nek 13 oraz al. Żołnierza Bocznej 14 (były budynek Przedszkola nr 8). W nich było miejsce tylko dla 1/3 dzieci z rejonu - pozostałe kontynuowały naukę w sąsiednich szkołach. Przełomowym wydarzeniem w dziejach szkoły było podpisanie 14 października 1994 r. porozumienia między Zarządem Miasta a Kuratorem Oświaty w Szczecinie, na mocy którego cały budynek przy pl. Majdanek został przejęty przez władze miejskie i przeznaczony na potrzeby szkoły. Wkrótce rozpoczęto generalny remont budynku, w którym nieprzerwanie trwała nauka. Remont budynku trwał do końca sierpnia1997 r.

                       

      Ostateczny efekt prac budził jednak uznanie i zachwyt wszystkich gości odwiedzających mury naszej szkoły. Stała się ona pięknym obiektem gotowym na przyjęcie 1400 uczniów. Wydarzeniem wielkiej wagi dla całej społeczności uczniowskiej i grona pedagogicznego stało się nadanie imienia szkole sławnej szwedzkiej pisarki dla dzieci - Astrid Lindgren, gdyż od tego czasu (14 listopada 1997 r.) przestaliśmy być "samotną siódemką". Obok imienia otrzymaliśmy ważne dla nas symbole sztandar i hymn szkoły. Cała podniosła uroczystość, na którą przybyli goście z terenu miasta, województwa oraz Ambasady Szwecji, odbyła się na sali gimnastycznej i dostarczyła nam wielu wzruszeń. Od tej pory dzień urodzin patronki, 14 listopada obchodzimy jako święto naszej szkoły. 20 lat po tym wydarzeniu nasza szkoła obchodziła uroczysty jubileusz pod hasłem  "20 lat z Astrid Lindgren". Jubileusz świętowany był w listopadzie przez trzy dni. Obchody rozpoczęły się ślubowaniem uczniów klas pierwszych, a zakończyły spotkaniem absolwentów. Całą szkołę ozdobiły okolicznościowe wystawy. Mocnym akcentem był 5. Jubileuszowy Rodzinny Koncert Talentów, na którym zaprezentowali się nie tylko uczniowie, ale i absolwenci, rodzice i nauczyciele.

      Szkoła Podstawowa nr 7 to miejsce, gdzie bardzo mocno wspiera się zdolności, talenty uczniów. Owocuje to ich sukcesami na wielu płaszczyznach. Od lat szkoła cieszy się sukcesami sportowymi i edukacyjnymi swoich uczniów. W tradycję szkoły wpisały się szkolne imprezy: Święto Szkoły, Wiosenalia, Dzień Kropki, impreza rodzinna „W świątecznym nastroju”, zabawa karnawałowa, międzyszkolny konkurs literacki „Bohaterowie książek Astrid Lindgren”, międzyszkolny konkurs „Jestem bezpieczny” i wiele innych.

       

      Bo szkoła to budynek, który opiera się na czterech fundamentach: uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrektor.