• EGZAMIN ÓSMOKLASISTY W ROKU 2023

• EGZAMIN.OSMOKLASISTY.2023_(1).pdf

Nowa_Era_-_egzamin_osmoklasisty_prezentacja_dla_rodzica_2022_2023.pdf

Jak obliczyć punkty po ukończeniu 8 klasy?

Każdy uczeń może łącznie zdobyć 200 punktów. Połowę z tego, czyli 100 punktów, otrzymać można tylko za egzamin ósmoklasisty. Na drugą „setkę” składają się oceny „na świadectwie” oraz inne osiągnięcia i dodatkowe aktywności np. prospołeczne.

Jak obliczyć punkty z egzaminu ósmoklasisty?

Liczba możliwych do uzyskania punktów z egzaminu ósmoklasisty wynosi 100.

Od 2022 roku uczniowie piszą jeszcze jeden dodatkowy test z wybranego przedmiotu. Wyniki egzaminów nie są podawane w punktach, ale w procentach i w centylach (jaki odsetek zdających osiągnął ten sam lub niższy wynik).

Aby obliczyć te tzw. punkty do liceum (ale też do innej szkoły średniej) z egzaminu ósmoklasisty, trzeba pomnożyć wynik procentowy – przez 0,3 dla testu z języka polskiego i matematyki i przez 0,2 dla testu z języka obcego i wybranego przedmiotu.

Jak obliczyć punkty z ocen na świadectwie?

W skład kolejnych 100 punktów wchodzą oceny z czterech przedmiotów: z języka polskiego, z matematyki oraz z dwóch innych, które są brane pod uwagę w rekrutacji do danej szkoły średniej, a konkretniej do danej klasy. Tę informację znaleźć można zwykle na stronie internetowej szkoły. Przelicznik ocen wygląda następująco:

• celująca to 18 punktów,
        • bardzo dobra to 17 punktów,
        • dobra to 14 punktów,
        • dostateczna to 8 punktów,
        • dopuszczająca to 2 punkty.

Warto więc postarać się, aby zarówno z języka polskiego i matematyki, jak i z dwóch dodatkowych przedmiotów oceny były jak najwyższe. Oczywiście punkty się sumują – oznacza to, że wysoki wynik egzaminu ósmoklasisty może pomóc dostać się do szkoły, nawet jeśli oceny na świadectwie nie będą celujące czy bardzo dobre.

Jak zdobyć dodatkowe punkty do szkoły średniej?

Dodatkowe 7 punktów przyznaje się uczniom za świadectwo z paskiem.

Kolejne 18 punktów można otrzymać za osiągnięcia naukowe, np. udział w finale konkursu kuratoryjnego.

Docenia się też różne dodatkowe aktywności uczniów, zwłaszcza na rzecz innych. Za wolontariat można otrzymać kolejne 3 punkty.

Warto też pamiętać, że niektóre szkoły średnie np. sportowe i artystyczne organizują dodatkowe sprawdziany klasyfikujące, które mają ocenić kompetencje uczniów lub predyspozycje w danej dziedzinie.