• Jestem Eko II - Zbrataj się z naturą to druga edycja ogólnopolskiego konkursu o tematyce ekologicznej. Konkurs jest zestawem działań edukacyjnych upowszechniających edukację ekologiczną i ochronę środowiska. Jestem Eko to konkurs przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VIII, uczestniczących w zajęciach kół przyrodniczych. Skierowany jest do uczniów kochających przyrodę i zainteresowanych praktycznym zastosowaniem wiedzy ekologicznej.

Celem Jestem Eko jest popularyzacja wiedzy ekologicznej oraz rozbudzanie zainteresowania naturą i troski o nią w codziennym życiu dzieci, pobudzenie ich zmysłu obserwacji oraz wzbudzenie empatii i wrażliwości przyrodniczej.

Chcemy zachęcić uczniów do zaprzyjaźnienia się ze środowiskiem, obserwacji otaczającego świata, wyjścia poza mury budynków, poznawania darów pól i łąk oraz poszanowania i otaczania opieką flory i fauny. Pragniemy też przybliżyć im świat przyrody w stanie naturalnym, bez wpływów i zmian związanych z urbanizacją i uprzemysłowieniem.

Konkurs składa się z czterech zajęć edukacyjnych, które mają za zadanie rozwinąć kreatywność i aktywność uczniów. Zagadnienia podejmowane podczas zajęć edukacyjnych dotyczą codziennego życia, a poszczególne bloki połączone są ze sobą wspólną tematyką. Aby zawalczyć o nagrody, należy wykonać wszystkie cztery zadania edukacyjne oraz ogłaszane na zakończenie konkursu Zadanie Konkursowe – Eko-Działanie. Konkurs Jestem Eko, poprzez wspólne działania, zabawy, zagadki, łamigłówki, prace manualne oraz zadania praktyczne, promuje dobre praktyki ekologiczne, nakłania do samodzielnego myślenia i uczy szacunku do szeroko pojętej natury. Scenariusze zachęcają do spojrzenia na otaczający świat nieco innym okiem, kształtowania własnych opinii, kojarzenia faktów i wyciągania wniosków oraz przekażą dużo praktycznej i przydatnej wiedzy pokazanej na przykładach i poprzez ciekawostki.

Projekt realizują Panie Joanna Puczkarska i Julita Korzeb.

PAŹDZIERNIK/LISTOPAD 2024

Rozpoczęliśmy realizację I scenariusza naszego projektu "Jestem eko". Przybliżyliśmy sobie pojęcie Natury i jej zasobów. W grupach wykonywaliśmy zadania ze scenariusza - dobrze się przy tym bawiliśmy 🙂

Podsumowując pierwsze zadanie wybraliśmy się na wycieczkę do parku. Nastawiliśmy się na obserwowanie, słuchanie, dotykanie i obcowanie z naturą. W czasie wyjścia gromadzliśmy dary natury, z których wykonaliśmy przyrodnicze prace.

Z zebranych podczas wyjścia darów przyrody przygotowaliśmy kolaż.

Może być zdjęciem przedstawiającym szyszka i tekst

Zainspirowani jesienią postanowiliśmy podumowac I scenariusz dotyczący natury organizując wystawę a zarazem konkurs na " Jesienny bukiet". Wzięło w nim udział 16 osób z klas 4-8.Wszyscy zostali nagrodzeni:)

STYCZEŃ 2024

W ramach realizacji drugiego scenariusza poznawaliśmy zagadnienia związane z żywnością: ekologiczną, naturalną, zdrową i modyfikowaną genetycznie. Pogłębiliśmy wiedzę z zakresu żywności przetworzonej i wysoko przetworzonej. Na podtawie zdobytej wierzy przygotowaliśmy plakaty, które zostały wyeksponowane na terenie szkoły. Zrobiliśmy również ocet jabłkowy, który będziemy próbować po feriach.

Kolejne spotkanie było smaczne i zdrowe dzięki przygotowanym przez nas zdrowym, naturalnym i kolorowym kanapkom.

Na podsumowanie lekcji poświęconej zdrowej żywności wszyscy spróbowaliśmy przygotowanego przez nas octu jabłkowego. Było zdrowo, ale czy smacznie?🤣🤣 Spotkanie zakończyło się degustacją miodów.Najlepszy okazał się miód spadziowo-faceliowy.Mnam....

LUTY 2024

W ramach realizacji 3 scenariusza chcieliśmy zainicjować nasze działania od doświadczeń przeprowadzonych z zastosowaniem pudełka Power Box. Przybliża ono uczniom wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Oprócz nauki mieliśmy sporozabawy🙂

MARZEC 2024