• "Projekt z ZUS” to projekt edukacyjny pod patronatem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji i Nauki realizowany w szkołach podstawowych. Jego celem jest wprowadzenie uczniów w podstawowe zagadnienia związane z systemem ubezpieczeń społecznych w Polsce. Podczas jednej lekcji uczniowie dowiadują się, dlaczego warto podlegać ubezpieczeniom społecznym i na jakie świadczenia można liczyć w zamian za opłacanie składek.

Dla kogo jest „Projekt z ZUS”?

Dla uczniów szkół podstawowych, którzy niebawem wkroczą na rynek pracy. Młodzież powinna wiedzieć dlaczego warto podlegać ubezpieczeniom społecznym i na jakie świadczenia może liczyć, jeśli opłaca składki. Niestety tych zagadnień nie ma w programie edukacyjnym polskiej szkoły. Stąd nasz pomysł na „Projekt z ZUS”, czyli popularyzację wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych.

logo projekt z zus

Gotowy projekt edukacyjny

Podstawa programowa kształcenia ogólnego w szkole podstawowej zachęca nauczycieli, aby wykorzystywali metody aktywizujące. Jedną z nich jest projekt edukacyjny, dzięki któremu uczeń nabywa kompetencji społecznych, takich jak komunikacja i współpraca w grupie. Metoda projektu rozwija u uczniów przedsiębiorczość i kreatywność.

Zaletą „Projektu z ZUS” jest to, że może być prowadzony w każdym czasie (przez cały rok) we wszystkich szkołach, które się do niego zgłosiły.

Solidaryzm społeczny

„Projekt z ZUS” uczy młodzież, by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń, ubezpieczać się w czasie aktywności zawodowej i indywidualnie dbać o swoją emerytalną przyszłość. Wszystko po to, aby systematyczne budować świadomość młodego pokolenia o tym jak ważne są ubezpieczenia społeczne.

Projekt rezalizuje Pani Iwona Szałańska z klasą 8a.

,,PROJEKT Z ZUSówką''- REALIZACJA ZAJĘĆ

W czwrtek 07 marca 2024 w klasie 8a odbyła się lekcja o tematyce ubezpieczeń społecznych. Spotkanie poprowadził Pan Dariusz Dąbek kierownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w Stargardzie. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu i materiału wideo dla uczniów szkół podstawowych, którzy niebawem wkroczą na rynek pracy. Młodzież powinna wiedzieć dlaczego warto podlegać ubezpieczeniom społecznym i na jakie świadczenia może liczyć, jeśli opłaca składki. Ubezpieczenia społeczne towarzyszą nam przez całe życie. Dlatego wiedzę o ubezpieczeniach należy przekazywać już od najmłodszych lat. Młode pokolenie nie powinno wchodzić w dorosłość bez podstawowej wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Wiedza ta stanowi bowiem ochronny parasol przed zdarzeniami, które mogą je spotkać, np. utratą pracy czy niezdolnością do jej wykonywania. Właśnie dlatego uczymy o ubezpieczeniach społecznych już od najmłodszych lat.

Stąd też pomysł na „Projekt z ZUS”, czyli popularyzację wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych do którego przystąpiła nasza szkoła.